Przechowywanie danych w chmurze – jak działa i czy jest bezpieczne?

Przechowywanie danych w chmurze – jak działa i czy jest bezpieczne

Chmury internetowe to obecnie najpopularniejsze miejsca przechowywania danych. Możemy tam umieścić większość plików czy dokumentów. Jest to wygodniejsze rozwiązanie, niż gromadzenie ich na dysku komputera lub fizycznych dyskach przenośnych. Czy przechowywanie danych w chmurze jest jednak bezpieczne? Jak wygląda to w praktyce? O tym w niniejszym tekście.

Przechowywanie danych w chmurze – jak to działa?

Na wstępie wyjaśnijmy pokrótce, czym są chmury, na jakich zasadach działają i jakie dane można w nich przechowywać.

Chmura obliczeniowa – bo tak brzmi jej pełna nazwa – to połączenie zdalnych serwerów, które należą do zewnętrznych firm hostingowych. Usługodawca za darmo lub za opłatą udostępnia przestrzeń chmurową użytkownikowi, który może w niej przechowywać dane.

Dostęp do chmury ma każdy komputer bądź urządzenie mobilne mające połączenie z Internetem. Przechowując pliki w przestrzeni chmurowej, nie musisz martwić się o ich bezpowrotne utracenie. Chmury mają opcję tworzenia kopii zapasowej, dzięki której będziesz mieć pewność, że nie zgubisz swoich danych i już ich nie odzyskasz.

W chmurze możesz przechowywać w zasadzie wszystko – pliki audio, video, zdjęcia, grafiki czy dokumenty, a nawet i oprogramowanie komputerowe. Dane te są przesyłane z Twojego urządzenia automatycznie do chmury, jeśli tylko jest ono zsynchronizowane z aplikacją.

Przeczytaj także: Linkowanie wewnętrzne – jak powinno prawidłowo wyglądać?

Kolejną zaletą chmur jest także fakt, że można w nich na bieżąco tworzyć i edytować dokumenty oraz udostępniać pliki innym użytkownikom. Zobrazujmy to na konkretnych przykładach. Chcesz komuś pokazać zdjęcia z urlopu? Logujesz się do chmury. Zapomniałeś dysku przenośnego? Chmura. Chcesz komuś udostępnić folder z plikami? Robisz to przez chmurę. Chcesz na bieżąco dopisać coś do projektu, który zaraz masz oddać szefowi? Edytujesz go w chmurze.

W których chmurach przechowywać dane?

Do najpopularniejszych aplikacji przechowujących dane w chmurze należą:

  • Google Drive;
  • One Drive;
  • iCloud;
  • Dropbox;
  • Comarch IBRAD.

Wystarczy, że w którejś z nich założysz konto i będziesz mógł przesyłać pliki. Pamiętaj, że dostawcy bardzo często udostępniają swoje przestrzenie chmurowe za darmo, jednak za bardziej pojemne chmury trzeba zapłacić. W tym celu oferowane są różne abonamenty. Oczywiście im więcej gigabajtów na dysku, tym większa cena. Darmowe przestrzenie ograniczają się zazwyczaj do 15 GB.

Przechowywanie danych w chmurze – czy to bezpieczne?

Teraz czas odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: czy przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne?

Ktoś, kto pierwszy raz decyduje się na tego typu rozwiązanie, bardzo często zastanawia się nad bezpieczeństwem swoich plików. Wszak przekazujemy je zewnętrznemu dostawcy. A co, jeśli Google lub Amazon użyje moich danych do szpiegowania mnie? A co, jeżeli ktoś je ukradnie? Odpowiedź brzmi: nie ma powodów do paniki.

Pierwszą opcją, która sprawi, że będziesz czuć się bezpieczniej, jest wyżej wspomniana kopia zapasowa. Dzięki niej można zrobić tzw. backup w chmurze. Dostawcy, tacy jak Google czy Amazon, mają bardzo rozbudowane procedury bezpieczeństwa. Twoje pliki zabezpieczone są wszelkimi firewallami i przechowywane są w oddalonych od siebie o kilkaset kilometrów serwerowniach. Znajdują się one w dobrych rękach. Musisz jednak pamiętać, aby dobrze chronić login i hasło do konta w chmurze. Wówczas Twoje dane będą jeszcze bardziej bezpieczne.

Czy przechowywać dane w chmurze? Zdecydowanie tak!

Jak widzisz chmury internetowe to idealne miejsca, jeśli chcesz skończyć z przechowywaniem danych na dyskach przenośnych i zabezpieczyć je przed bezpowrotnym utraceniem. Na rynku istnieje wielu dostawców chmur, dlatego na pewno wybierzesz coś dla siebie.

Jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, ponieważ Twoje pliki przechowywane są w zabezpieczonych serwerach. Prawdopodobieństwo wycieku danych z chmury zredukowane jest zatem do minimum. Najważniejsze, aby pamiętać o ochronie hasła, które jest podstawą bezpieczeństwa Twojego konta. Nie czekaj zatem i przenieś swoje dane do chmury!

Autor tekstu: Jakub Jędrzejski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *