Rezyliencja w pracy – na czym polega i jak ją wzmacniać?

Obecnie wiele pracowników odczuwa zestresowanie i negatywne emocje. Często narzekają na swoje życie i pracę. Masz taki sam stan psychiczny? Chciałbyś to zmienić i dowiedzieć się więcej na temat rezyliencji? Czytaj dalej!
Czym jest rezyliencja?
Rezyliencja to odporność, wykorzystywanie trudnych sytuacji na własną korzyść. W takim stanie psychicznym adaptuje się osoba do negatywnych zjawisk. Dzięki temu łatwiej jest sobie poradzić z napięciem.
Oprócz tego rezyliencja powoduje refleksje i wyciąganie wniosków. Człowiek będzie wiedział więcej o swojej sytuacji. Skupmy się na przykładzie:
«Osoba X była zdenerwowana w pracy. Lecz zmieniła ona swoje zdanie i zaczęła rozwijać rezyliencję. Z tego powodu X już radzi sobie ze wszystkimi trudnościami».
Z tego przykładu możemy zrozumieć, że rezyliencja jest istotna. Człowiek zmieni dzięki niej swoje życie.
Wrogowie rezyliencji
Niestety rezyliencja ma trzech wrogów. Zapoznajmy się z nimi:
- Negatywne przekonania na własne tematy
Czyli osoba często myśli: «Ja już się nie zmienię, już taki jestem». Z takim zdaniem nie jesteśmy w stanie coś zmienić w swoim życiu.
- Pośpiech
To znaczy, że osoba jest w napięciu i stresie. Przez to możemy przegapić dobre momenty w naszym życiu.
- Nawykowe narzekania
W tym stanie psychicznym zrzuca osoba z siebie całą odpowiedzialność. Czujemy się bezradni i ciągle powtarzamy, że nie kierujemy swoim życiem.
Jeżeli jakiś z tych wrogów Cię «złapał», to musisz ćwiczyć rezyliencję.
Przeczytaj również: Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak to zrobić?
Ćwiczenie rezyliencji – porady
Już wiesz, co to jest rezyliencja i jakich ma wrogów. Skupmy się teraz na jej wzmacnianiu:
- Zmień swój sposób myślenia
Zawsze mów sobie, że jesteś silną osobą i możesz wszystko. W każdej sytuacji uważaj na swoje myśli. Bądź dla siebie miły i pozytywny.
- Traktuj problemy jak wyzwania
Masz trudności z projektem w pracy? To nic, naucz się organizacji. Musisz do końca tygodnia napisać artykuł na nieznany temat? To nic, przeczytaj ciekawą informację i dowiedz się o niej więcej.
- Poznaj swoje słabości
Wtedy będziesz wiedział więcej o sobie. Taka wiedza jest istotna i pomaga w rozwoju rezyliencji.
- Skup się na teraźniejszości
Warto dokładnie zrozumieć, jakie jest twoje życie i obecny stan psychiczny. Nie myśl o przeszłości, bo ona już minęła. Także zdania o przyszłości nie mogą tobą zawładnąć. Bądź tu i teraz!
- Nowe znajomości
Rozmawiaj z nowymi osobami w pracy, na siłowni czy nawet na spacerze. Kiedy ćwiczymy rezyliencję, mamy poznawać innych ludzi. Nowe znajomości są bardzo korzystne, bo szukamy takich osób, z którymi będzie komfortowo i spokojnie.
- Powiedz «NIE» toksycznym ludziom
Jesteś w stanie wzmacniania rezyliencji, a toksyczni ludzi pogarszają twój nastrój i zabierają energię. Pamiętaj, że «przyjacielstwo» z takimi ludźmi jest stresujące.
- Pisanie w dzienniku
Warto pisać o swoich obecnych odczuciach. Nie ma różnicy, czy to są notatki w telefonie czy zeszycie. Pisz emocjonalnie i szczegółowo. W związku z tym twoja sytuacja będzie łatwa do zrozumienia.
- Nowe cele
W tym czasie możemy spełnić zupełnie różne plany czy marzenia. Kiedy ćwiczymy rezyliencję, jesteśmy chętni do czegoś nowego. Ze względu na to warto napisać jakieś cele. Mogą one dotyczyć pracy, nauki czy życia codziennego.
- Dobry odpoczynek
Odpoczynek jest ważną częścią naszego życia, szczególnie jeżeli chcemy wzmacniać rezyliencję. W wolnym czasie staraj się robić wszystko, co ci się najbardziej podoba. Jeśli uwielbiasz podróże, kup bilet do wymarzonego miejsca. Jeśli twoim zainteresowaniem jest angielski, obejrzyj coś w tym języku. Jeśli lubisz spędzać czas z rodzicami, zadzwoń do nich i ustal termin spotkania.
- Bądź wdzięczny
Podziękuj sobie za wszystkie sytuacje, analizy i doświadczenia. Także możesz napisać zdania wdzięczności w swoim specjalnym dzienniku.
Rezyliencja – podsumowanie
Już wiesz o ważnych polecaniach dotyczących wzmacniania rezyliencji. Zapoznałeś się z głównymi wrogami tego stanu. Możesz dokładnie wyjaśnić definicję rezyliencji.
Także możesz radzić sobie ze stresem w pracy. Pamiętaj o wszystkich poradach. Ćwicz rezyliencję!
Autor tekstu: Sofiia Yurchenko