Przebranżowienie i zmiana zawodu – jak to zrobić?

Ciągłe zmęczenie, niechęć do wstawania rano i brak ambicji mogą objawiać się wypaleniem zawodowym. Często towarzyszy temu także zazdrość innym oraz brak pewności siebie. Jeśli choć jeden z tych objawów pojawia się w naszym życiu, należy rozważyć zmianę zawodu oraz przebranżowienie. Jak tego dokonać, aby nie żałować podjętej decyzji?
Wypalenie zawodowe a przebranżowienie
Wypalenie zawodowe może mieć skutki w jakości wykonywanej pracy. Brak chęci nawet do rozmów o niej świadczy o tym, że warto byłoby rozważyć zmianę zawodu. Nie zawsze decyzja, jaką będzie trzeba podjąć, okaże się łatwą. Często to poważny wybór, którego skutki mogą się ciągnąć latami.
Kiedy czujemy wypalenie zawodowe, warto zacząć od analizy dotychczasowego życia, doświadczenia i planów na przyszłość. Być może najważniejszymi punktami w poszukiwaniu nowej posady są, na przykład: elastyczny czas pracy lub otwarcie własnej działalności. Każda osoba ma inne wymagania i oczekiwania co do wykonywanego zawodu. Jednak warto poświęcić więcej czasu na dokładne przeanalizowanie swoich planów.
Właściwe rozeznanie
Aby nie żałować podjętej decyzji – jaką jest rzucenie obecnej pracy – warto zrobić dobre rozeznanie. Rozmowy ze znajomymi, uruchomienie starych kontaktów i przegląd aktualnych ofert będą dobrym początkiem. Może okazać się, że ktoś bliski akurat szuka pracownika na ciekawą posadę.
Warto rozważyć także krótkie rozeznanie z osobami, które już pracują na interesującym nas stanowisku. Ich doświadczenie i wiedza z pewnością utwierdzą w przekonaniu, czy byłaby to dobra decyzja. Nie zawsze zmiana zawodu na taki, który wydaje się obiecujący i ciekawy, może być właściwym wyborem.
Analiza doświadczenia
Ważnymi punktami w procesie przebranżowienia są analiza własnego doświadczenia i umiejętności. Warto skupić się na tym, co już umiemy i jaką mamy wiedzę. Oprócz tego trzeba przyjrzeć się własnym zainteresowaniom. Taka analiza pomóc może w podejmowaniu dalszych działań.
Przeczytaj także: Jak urządzić pokój do pracy? Aranżacja gabinetu w domu
Jednak należy pamiętać, że zmiana zawodu to dłuższy proces, na który warto poświęcić więcej czasu i być cierpliwym w dążeniu do wymarzonych celów. Wzięcie pod uwagę już zdobytego doświadczenia oraz wyeliminowania błędów z przeszłości, pomóc może w podjęciu tak ważnej decyzji, jaką jest zmiana pracy.
Dobrze napisane CV to podstawa
W poszukiwaniu nowej pracy warto zadbać o poprawne przygotowanie dokumentów nas reprezentujących. Dobrze napisane CV oraz list motywacyjny to pierwszy krok do przedstawienia swojej osoby, doświadczenia i umiejętności. Należy zwrócić uwagę na błędy językowe, interpunkcje oraz wypisanie dokładnych informacji.
List motywacyjny powinien zachęcić osobę czytającą do zatrudnienia nas jako nowego pracownika. Warto także poświęcić czas na założenie i poprawne uzupełnienie konta na serwisach społecznościowych, jakim jest na przykład LinkedIn. To dobry sposób na nabycie nowych kontaktów biznesowych.
Ciągły rozwój i nauka
W czasie poszukiwania pracy warto rozejrzeć się nie tylko za jej ofertami, ale także za ciekawymi szkoleniami. Z porzuceniem obecnej posady powinno wstrzymać się, aż do pojawienia konkretnej oferty pracy. Zmiana zawodu może wiązać się z całkowitym przebranżowieniem. Nie zawsze w podjęciu nowej pracy wystarczą szkolenia. Warto rozważyć naukę na interesujących nas kierunkach. Mogą to być studia, szkoły policealne czy kursy zawodowe. Wybór jest ogromny, a jak mówi popularne przysłowie: „na naukę nigdy nie jest za późno”.
Przebranżowienie, zmiana zawodu, a może lepsza przyszłość?
Decyzja o zmianie zawodu może okazać się tą właściwą. Jednak jej podjęcie nie należy do najłatwiejszych. Warto do takiej decyzji porządnie się przygotować, poprzez dokładną analizę obecnego doświadczenia, samopoczucia oraz zainteresowań.
Droga, jaką trzeba przebyć, aby całkowicie się przebranżowić będzie wymagać skupienia, ciężkiej pracy i samozaparcia. Nie warto jednak rezygnować z marzeń i postawionych celów. To właśnie dzięki tak ciężkim decyzjom, okazać się może, że nowa ścieżka kariery jest dużo lepsza i otwiera zupełnie nowe możliwości na przyszłość.
Autor tekstu: Joanna Matysiak