Metoda TRZOS, czyli jak efektywnie planować pracę
Czy wiele razy zdarzało Ci się nie wyrobić z realizacją zaplanowanych zadań? Ile razy wpadałeś w frustrację, że nie udało Ci się w ciągu dnia iść na siłownię, wyjść z psem na spacer lub zrobić coś, co sprawia Ci radość? Metoda TRZOS to sposób na zaplanowanie celów krótkoterminowych oraz świetne rozwiązanie dla zabieganych osób.
Poznaj znaczenie liter metody TRZOS, aby lepiej zaplanować swoją pracę
T – oznacza termin. Na początek wypisz wszystkie zadania, które chcesz wykonać w ciągu najbliższego czasu. Pamiętaj jednak, aby stosując metodę TRZOS, nie wyznaczać przytłaczającej ilości zadań, które musisz wykonać w ciągu najbliższego tygodnia. Skup się na kolejnym dniu.
R – oznacza ramy czasowe. Oszacuj, ile zajmie Ci wykonanie poszczególnego zadania. Staraj się realnie określić, ile czasu musisz mu poświęcić. Jeżeli wydaje Ci się, że zdążysz w godzinę, zarezerwuj sobie pół godziny więcej. Nie zaniżaj czasu, lepiej postawić na nadwyżkę czasową, żeby uniknąć rozczarowania.
Z – oznacza zaplanowanie rezerwy czasowej. To jest jeden z najważniejszych elementów. Wiele osób próbuje w kalendarzu dodać jak najwięcej zadań, mając do dyspozycji tylko parę godzin. To jest błąd. Nie mając rozpisanej rezerwy czasu, możesz wpaść w irytację przez niewykonanie każdego zdania z listy. Uzupełnieniem metody TRZOS jest metoda 60-40. Polega ona na tym, że 60% Twojego czasu to zaplanowana praca, a pozostałe 40% to rezerwa czasowa. Przecież w ciągu dnia musisz przeznaczyć czas na posiłki, toaletę, może niespodziewane telefony czy inne sytuacje, których wcześniej nie przewidziałeś.
Przeczytaj również: Jak stworzyć listę to-do? 10 skutecznych zasad
O – oznacza ograniczenie innych zadań. Ze swojej listy wybierz najważniejsze wyzwania. Skup się na priorytetach. Twoim celem powinny być zadania, które musisz wykonać np. do określonej godziny. Wybierz również te, które zajmą Ci najwięcej czasu. Resztę dopisz na listę rezerwową. Pomoże 3to uświadomić sobie, ile masz do zrobienia i co można zostawić na później. Gdy uda Ci się wykonać wszystkie zadania szybciej, niż zakładałeś, możesz skorzystać z listy rezerwowej.
S – oznacza sprawdzenie, skontrolowanie czasu i działań. Z każdym dniem świadomego planowania będziesz stawał się w tym coraz lepszy, a Twoje planowanie przyniesie zamierzone efekty.
Metoda TRZOS to rewelacyjny sposób na organizację krótkoterminowych wyzwań. Pozwoli Ci na realizację zamierzonych celów bez obaw, że nie zdążysz. Zauważysz poprawę samodyscypliny i elastyczne reagowanie na niespodziewane sytuacje. Dzięki sprawnemu planowaniu wreszcie będziesz w stanie zagospodarować swój czas w odpowiedni sposób. Znaczenie każdej litery ułatwia zapamiętanie każdego elementu planu. Dlatego możesz zacząć działać już teraz. Popularne jest stwierdzenie „5 minut planowania zaoszczędzi 3 godziny pracy”. Ta metoda jest świetnym tego przykładem. Pamiętaj jednak, aby tworzyć plany dzień wcześniej, gdyż pozwoli Ci to na szybki i efektywny start dnia.
Autor tekstu: Emilia Sobecka