Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie – czy to ma sens?
Temat zasługuje na rozwinięcie. Dlatego w tekście przedstawiamy kilka argumentów, które pomogą podjąć decyzję niezdecydowanym. Skupimy się nad motywacjami, predyspozycjami i korzyściami, jakie wiążą się ze zrobieniem zarówno dwóch dyplomów, jak i jednego fakultetu.
Przed podjęciem decyzji o wyborze dwóch kierunków zastanówcie się, czego oczekujecie od studiów. Istotne jest to, jak mocno dyplom konkretnego wydziału ma określać przyszły zawód.
Studiowanie dwóch kierunków – korzyści i wyzwania
O wyborze takiej ścieżki rozwoju decyduje wiele czynników, które często są połączeniem predyspozycji i planów na przyszłość. W takim razie jak opisać studenta, który myśli o dwóch tytułach magistra?
Jego mocną stroną jest dobra organizacja pracy. Wie, że nauka na dwóch kierunkach to nie tylko więcej książek do przeczytania. Ustalenie harmonogramu dnia tak, by zajęcia nie kolidowały ze sobą, wymaga dobrego planowania. Dlatego drugie studia zaczyna po zaliczeniu pierwszego roku na macierzystym wydziale. To daje większe pole manewru i ewentualną szansę przepisania ocen z już zaliczonych przedmiotów. Lubi mieć wybór – chodzi nie tylko o poszerzenie horyzontów, a także o większe możliwości przy wyborze ścieżki zawodowej. Ceni sobie uznanie, jakie budzi uzyskanie dwóch dyplomów. Dla wielu pracodawców wszechstronne wykształcenie to sygnał świadczący o pracowitości.
Przeczytaj także: Live-commerce – czy jest przyszłością handlu?
Miło, kiedy Wasza rubryka „wykształcenie” wygląda imponująco. Jednak kwestią, o której warto pamiętać jest profil studiów. Niejednokrotnie studenci, którzy decydują się na naukę na jednym wydziale, stają przed równie poważnymi wyzwaniami, jak ci, którzy będą mieli przed sobą dwie obrony.
Dwa kierunki czy specjalizacja – co wybrać
Wróćmy na chwilę do odpowiedniego planowania. Przed podjęciem decyzji o wyborze wydziału, zapoznajcie się z programem zajęć. Warto zasięgnąć opinii znajomych lub członków grup na Facebooku – w ten sposób zyskujecie ogólny obraz toku studiów, jeśli okaże się, że nauka jednego kierunku jest wyjątkowo angażująca i należy się skupić na jednej ścieżce edukacji. Zwłaszcza jeśli myślicie o specjalizacji w jednej dziedzinie.
Za przykład niech posłużą nam przyszli lekarze i prawnicy. Ci pierwsi będą zastanawiali się nad wyborem specjalizacji. Ci drudzy być może zdecydują się na aplikację. Obie grupy studentów mają przed sobą wiele czasochłonnych zadań, którym należy sprostać. Z drugiej strony w naukę na wspomnianych wydziałach wpisana jest możliwość (a nawet konieczność) dokształcania.
Studiowanie dwóch kierunków – podsumowanie
Nauka na dwóch kierunkach to jedna z możliwości. Być może jeden tytuł naukowy wystarczy do spełnienia zawodowego. Studia to nie tylko prestiż. Nauka powinna dawać przyjemność. Dlatego przed rozpoczęciem roku akademickiego zróbcie rzetelny research, aby wiedzieć, jak przygotować się do studiowania.
Autor tekstu: Szczepan Rybiński