Prawo Parkinsona – jak zwiększyć produktywność?

Prawo Parkinsona – jak zwiększyć produktywność

Każdemu z nas zdarza się czasem zwlekać lub przedłużać w nieskończoność wykonanie trudnych lub nieprzyjemnych obowiązków. W efekcie zadania zostają wykonane w ostatniej chwili. Takie zjawisko nazywamy prawem Parkinsona. Jak z nim walczyć?

Prawo Parkinsona – skutki uboczne

Prawo Parkinsona jest najczęściej przyczyną lęku przed trudnościami i konsekwencjami podjętych działań lub decyzji. Niestety, zbyt długie przedłużanie terminu wykonania zadania skutkuje skróceniem czasu lub możliwości wprowadzenia poprawek lub zmian, w przypadku popełnienia ewentualnych błędów. Ponadto, wykonywanie działań krótko przed deadlinem jest stresogenne. Nierzadko również wpływa na pogorszenie efektów naszej pracy. Istnieje kilka sposobów na zredukowanie ryzyka wystąpienia prawa Parkinsona.

1.    Podziel prace na mniejsze etapy, uwzględnij również przerwę

Mózg każdego człowieka zawsze dąży do wygody, a naturalnym odruchem ludzi jest podświadome unikanie trudności i wyzwań. Znacznie łatwiej będzie zmotywować się nam do pracy, kiedy założymy, że każdego dnia poświęcimy kilka godzin na wykonanie jakiejś czynności czy zrealizowanie poszczególnych etapów zadania.

Sprawdź, Czym jest depozycjonowanie i jak się przed nim uchronić?

Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej atrakcyjne, niż perspektywa spędzenia całego dnia nad realizacją projektu. Pamiętajmy o robieniu krótkich przerw co jakiś czas, gdyż relaks pomoże ograniczyć objawy przedwczesnego zmęczenia i znużenia pracą, a my będziemy cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem.

2.    Zaplanuj swój czas

Kalendarz to bez wątpienia jedna z najlepszych zdobyczy cywilizacji. To ponadczasowe narzędzie służy nie tylko do mierzenia czasu, ale także pomaga nad nim zapanować. Kiedy ustalimy datę i godzinę dla każdego zadania, znacznie łatwiej będzie nam się zmobilizować do jego wykonania, trudno nam również będzie je przedłużać, ponieważ zwyczajnie nie będzie na to czasu. Ponadto, planowanie znacznie zmniejsza stres związany z ryzykiem niewykonania zadania w terminie. Dodatkowo, możliwość wykreślenia z listy zrealizowanego celu jest naprawdę satysfakcjonujące!

3.    Ogranicz liczbę bodźców i wysokich oczekiwań

Kolejnym problemem, który sprzyja wystąpieniu zjawiska prawa Parkinsona, jest nadmierna ilość bodźców, które dostarcza np. telefon lub Internet. Postarajmy się maksymalnie ograniczyć dostęp do tego typu urządzeń, tak aby nic nie rozpraszało Twojej uwagi. Warto również nie nakładać na siebie zbyt dużej presji perfekcjonizmu. Pozwólmy sobie na drobne błędy, zwłaszcza na początku. Zaakceptujmy fakt, że nie wszystkie nasze zadania muszą być wykonane idealnie.

Prawo Parkinsona – podsumowanie

Prawo Parkinsona to zjawisko, które hamuje rozwój i produktywność człowieka. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pomagają zwalczyć ten problem, takie jak np. planowanie zadań czy rozsądne rozłożenie nakładu energii niezbędnej do działania. Korzystajmy ze wskazówek i narzędzi, aby lepiej zarządzać swoim czasem.

Autor tekstu: Karolina Żmija

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *