Czym są kompetencje zawodowe i jak je rozwijać?

Czym są kompetencje zawodowe i jak je rozwijać?

Właśnie usłyszałeś od pracodawcy, że jesteś kompetentnym pracownikiem. Czujesz satysfakcję, ale czy na pewno wiesz, o czym mówi Twój szef? Dowiedz się, czym są kompetencje zawodowe i co możesz zrobić, aby je rozwijać!

Kompetencje zawodowe – czym są?

W świadomości wielu z nas utarło się przekonanie, że aby zdobyć wymarzoną pracę musimy opierać się na dwóch filarach, w postaci dobrego wykształcenia i wieloletniego doświadczenia zawodowego. Czynniki te w istocie pozostają bardzo ważne, ale dynamicznie rozwijający się rynek pracy kładzie coraz większy nacisk na cechy pracownika, bezpośrednio powiązane z jego rzeczywistą wiedzą i osobowością. Predyspozycje oraz umiejętności, które pozwalają efektywnie pracować na danym stanowisku zyskały w branży HR miano kompetencji zawodowych. Niejednokrotnie stanowią one przeważający atut w oczach rekruterów, gdyż świadczą o elastyczności pracownika i zdolności uczenia się przez niego nowych rzeczy.

Bądź twardy i miękki, czyli o rodzajach kompetencji zawodowych

Jak wspomnieliśmy powyżej, na kompetencje zawodowe składa się wszystko to, co pozwala Ci dobrze wykonywać Twoją pracę. Musisz przyznać, że to dość szerokie zagadnienie. Aby nieco uprościć sprawę, warto dokonać ich rozróżnienia. Obecnie najpopularniejszą metodą klasyfikacji kompetencji jest ich podział na kompetencje twarde i miękkie. Do tej pierwszej kategorii zaliczyć należy wszelką wiedzę z zakresu wykonywanego zawodu, potwierdzoną kursami, szkoleniami czy certyfikatami. Nad rozwojem tego typu kompetencji możemy pracować permanentnie, stale podnosząc poziom swoich kwalifikacji. Wśród kompetencji twardych wymienić możemy:

  • Znajomość języków obcych na certyfikowanym poziomie;
  • Umiejętność obsługi pakietów narzędzi biurowych (MS Office i inne);
  • Dogłębną znajomość określonych branż;
  • Prawo jazdy kategorii B (lub innych);
  • Wiedzę z zakresu SEO i content marketingu.

Do grona umiejętności miękkich zaliczymy zaś te wszystkie cechy i predyspozycje, które wynikają z indywidualnego charakteru danego człowieka. Z racji tego, że często są one wrodzone i trudne do wypracowania, stanowią niewątpliwy atut posiadającej je osoby. Oto kilka przykładowych kompetencji miękkich:

  • Umiejętność pracy w zespole;
  • Odpowiednia organizacja czasu i pracy;
  • Zdolność kreatywnego myślenia;
  • Umiejętność pracy pod presją;
  • Umiejętność aktywnego słuchania.

Kompetencje zawodowe – jak je rozwijać?

Jako pracownicy nieustannie powinniśmy dbać o to, aby nasza obecność w firmie stanowiła dla niej wartość dodaną. Rzeczą nieodzowną jest więc dbanie o ciągły rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji. W dzisiejszych czasach, charakteryzujących się niemal nieograniczonym dostępem do wiedzy, samorozwój – także w dziedzinie kompetencji zawodowych – wydaje się dziecinnie prosty. Pamiętajmy jednak o jasno sformułowanym celu. Dzięki temu unikniemy doszkalania się „na chybił trafił”, a nasze wysiłki realnie przełożą się na wzrost pozycji zawodowej. Do narzędzi, za pomocą których rozwiniemy swoje kompetencje zawodowe należą:

Kursy i webinary online

Niezaprzeczalną ich zaletą jest niestacjonarny charakter. Przygotowane materiały dydaktyczne są zazwyczaj dostępne permanentnie, co zwalnia nas z konieczności przyswajania wiedzy o określonych porach.

Przeczytaj również: Storytelling – jak skutecznie opowiedzieć historię?

Ebooki i książki branżowe

Specjalista, który nie czyta słowa pisanego, związanego ze swoją profesją może być pewien, że prędzej czy później zostanie w tyle w kwestii nowinek branżowych. Chcesz tego uniknąć? Wygospodaruj kilkanaście minut dziennie na inspirującą lekturę.

Podcasty

Nie chcesz lub naprawdę nie masz czasu czytać? Skorzystaj z mocy podcastu! Teraz możesz zwiększać swoje kompetencje zawodowe, robiąc równocześnie wiele innych rzeczy.

Kompetencje zawodowe – Twoja broń

Rynek pracy staje się z roku na rok coraz bardziej wymagający. Aby się na nim utrzymać nie wystarczy już sumiennie wykonywać swoich obowiązków. Liczy się bowiem rozwój i nieustanne dążenie do samodoskonalenia. Pamiętając o tym, śmiało korzystaj z różnorodnych narzędzi zwiększania kompetencji zawodowych, wszak wiedza obroni się sama.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *