Kod QR – jak działa i do czego służy?

Kod QR – jak działa i do czego służy?

O tym, że technologie mobilne znacznie ułatwiają życie, nie trzeba nikogo przekonywać. Jedną z nich jest mechanizm kodów QR, który zyskuje obecnie coraz większą popularność. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest, jak wygląda generowanie i skanowanie kodu QR oraz jakie ma zastosowanie.

Czym jest kod QR?

Kod QR (z ang. Quick Response – szybka odpowiedź) to dwuwymiarowy kod graficzny w kształcie kwadratu, przeznaczony do kodowania znaków, które zostaną błyskawicznie odczytane przez czytniki. Został stworzony w 1994 roku przez japońską firmę Denso Wave. Szczególnie popularny w Japonii z uwagi na możliwość kodowania znaków języka japońskiego. Oprócz tego można w nim zapisać znaki numeryczne oraz alfanumeryczne z alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego, cyrylicy.

Budowa kodu QR

Kod QR to kwadrat, zbudowany z jasnych i ciemnych modułów (małych kwadratów), w których zakodowane są znaki i inne informacje służące do odczytania kodu. Liczba modułów zależy od ilości informacji, którą chcemy zakodować. Wymiary kodu wynoszą od 21×21 modułów do maksymalnie 177×177 modułów, co daje łącznie 40 możliwych wielkości. Najmniejszy kod zbudowany jest z 441 modułów i zawiera 25 znaków, a największy składa się z 31 329 modułów i mieści łącznie 4296 znaków.

Informacje są kodowane w pionie i w poziomie. Standardowy kod QR jest czarno-biały, ale nie jest to regułą. Decydując się na zastosowanie kolorów, trzeba pamiętać, aby między barwami jasnymi i ciemnymi został zachowany jak największy kontrast.

Generowanie kodu QR, czyli jak stworzyć kod QR?

Każdy może stworzyć i udostępnić kod QR. Nie potrzeba do tego specjalnych urządzeń czy umiejętności. Można skorzystać z darmowych internetowych generatorów, dostępnych dla komputerów oraz telefonów, np. GoQR, QR Droid. Obsługa generatora jest intuicyjna. Wystarczy wybrać pożądany format, wpisać tekst w pole, by po chwili otrzymać gotowy do pobrania kod QR. Wielkość kodu można dostosować do swoich potrzeb. Należy jedynie pamiętać, że kod musi być czytelny dla czytnika.

Skanowanie kodu QR – jak odczytać kod QR?

Podobnie jak w przypadku generowania, skanowanie kodu QR to prosta czynność. Potrzebny jest telefon, komputer, laptop lub tablet z odpowiednią aplikacją.

W nowszych smartfonach wystarczy aplikacja aparatu. W starszych telefonach niezbędne jest pobranie odpowiedniej aplikacji, w zależności od systemu danego urządzenia (dla Androida – QR Scanner, Google Lens, QR Code Reader, Barcode Scanner, dla iPhone’a – QR Code Reader, Quick Scan – QR Code Reader).

Kod QR może zostać zeskanowany z poziomu przeglądarki internetowej, np. funkcja skanowania kodów QR Google Chrome czy Samsung Internet Browser.

Przeczytaj również: iOS czy Android? Różnice, wady i zalety

Zastosowanie kodów QR

Kody QR stają się coraz popularniejsze. Z uwagi na posiadany format pliku graficznego można z nim zrobić prawie wszystko:

  1. Adres strony WWW – w kodzie zostaje zamieszczony adres, który po kliknięciu przekieruje do strony internetowej.
  2. Dane kontaktowe – mobilna wizytówka z danymi, które można szybko i wygodnie zapisać w książce kontaktowej. Pomieści dużo więcej informacji niż papierowa.
  3. Numer telefonu – umożliwia nawiązanie bezpośredniego połączenia, bez konieczności wybierania numeru z bazy lub na klawiaturze.
  4. E-mail – gotowy szablon, umożliwia błyskawiczne wysyłanie widomości.
  5. SMS – zastosowanie podobne jak w przypadku funkcji e-mail. Gotowy tekst SMS-a bez konieczności ręcznego wysyłania.
  6. Tekst – umożliwia wyświetlenie różnego rodzaju tekstów, np. biletu. Ważne, aby był dostosowany do urządzenia mobilnego.
  7. Wydarzenie – np. informacje o imprezie – po zeskanowaniu kodu czytnik automatycznie doda do kalendarza.
  8. Dane sieci Wi-Fi – dostępne w lokalach z hot spotami.

Kod QR to kolejne udogodnienie

Można go wygenerować i zeskanować samodzielnie, w darmowej aplikacji. Koduje wiele przydatnych informacji. O jego zaletach można pisać wiele, a najważniejsze, że to kolejne ułatwienie w zwariowanym i szybkim tempie życia.

Autor tekstu: Ewelina Imbra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *