Cena za 1000 znaków – standardowe stawki

Cena za 1000 znaków

Chcesz zacząć swoją przygodę z copywritingiem i zastanawiasz się, jaka jest cena za napisanie 1000 znaków? A może chciałbyś zlecić komuś stworzenie profesjonalnego tekstu, zgodnego z zasadami SEO i nie wiesz, ile powinieneś mu zapłacić? Jedno jest pewne! Świadomość wysokiej wartości dobrych tekstów dziś rośnie. Przeczytaj, jakie są ceny tworzenia konkretnych treści i od czego zależą.

Dlaczego cena za 1000 znaków jest zróżnicowana i co ma na nią wpływ?

Zacznijmy od wyjaśnienia, skąd biorą się różnice w wynagrodzeniach dla copywriterów? Ma na to wpływ szereg czynników.

  • Doświadczenie copywritera – im więcej napisanych tekstów, tym większe zaufanie osoby zlecającej napisanie artykułu i chęć współpracy. Mamy wówczas pewność, że copywriter poradzi sobie ze zleceniem i nie będzie go poprawiał w nieskończoność, aby był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Copywriter, który chce zwiększyć swoje zarobki, musi także dbać o nieustanne rozwijanie swojego warsztatu i doskonalenie umiejętności pisarskich.
  • Język, w jakim jest napisany tekst – za tekst w języku obcym zawsze trzeba zapłacić więcej. Im mniej popularny język – tym wyższa stawka.
  • Czas współpracy – jeśli decydujemy się na długofalową współpracę z copywriterem, możemy liczyć na zmniejszenie kosztów, w stosunku do zlecenia na napisanie pojedynczego artykułu.

Ile więc wynosi średnio cena za 1000 znaków ze spacjami?

Należy pamiętać, że kluczowym czynnikiem definiującym cenę, jaką musimy zapłacić za tekst, jest rodzaj zlecenia. To głównie od niego zależy ilość czasu, jaką copywriter będzie musiał poświęcić na jego napisanie. A jak wiadomo – czas to pieniądz.

Możemy wyróżnić kilka głównych typów artykułów.

  • Teksty na stronę internetową i landing page – kosztują od 350 do kilku tysięcy złotych za całość – jest to forma pisania, za którą przyjdzie nam zapłacić najwięcej.
  • Slogany reklamowe i nazwy firm – od 200 do 1500 zł – często zawierają mało treści, ale za to tekst musi być chwytliwy i łatwo dać się zapamiętać, co nierzadko wymaga od copywritera poświęcenia dużo czasu na napisanie go, pomimo że jest krótki.
  • Artykuły specjalistyczne – od 25 do 125 złotych – obligują osobę piszącą, do zdobycia specjalistycznej wiedzy na dany temat. Najlepiej znaleźć pasjonata w konkretnej dziedzinie. Z pewnością przełoży się to na merytorykę tekstu i zadowolenie odbiorców.
  • Artykuły blogowe – kosztują od 8 do 60 złotych. Należy pamiętać, że dobrze napisany artykuł na bloga potrafi wynieść stronę na wyższy poziom w pozycjonowaniu i zbudować pozytywny wizerunek firmy. Jeśli treść będzie wartościowa, przyciągnie na stronę nowych klientów – a o to przecież chodzi.

Podsumowanie

Nie ma sztywnych widełek, które określają cenę za 1000 znaków ze spacjami, jaką zapłacimy copywriterowi.  Wyżej opisane przykłady pomogą nam nakreślić przedział zarobków. Należy jednak pamiętać, żeby zwrócić uwagę, jaki to tekst i komu go zlecamy. Dziś wartościowe treści są coraz bardziej doceniane. Merytoryczne pisanie, które jest zgodne z zasadami SEO, potrafi wypromować firmę i jest skutecznym działaniem na rzecz marketingu.

Obserwujemy pomału rosnącą tendencję, jeśli chodzi o stawki dla copywriterów. Jest to coraz bardziej doceniany zawód, w którym pracujący szanują swój czas i nie chcą już pisać za grosze.