Call to action w marketingu internetowym

Sprawdź koniecznie, czym jest call to action!

Istnieje wiele czynników, które znacząco generują ruch na stronie internetowej. Zaliczamy do nich linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, interesującą treść oraz dobrze rozbudowany content, bogaty w ciekawe infografiki, pliki video i podcasty. Istotny jest również język, którym się posługujemy, przemawiając do odbiorcy. Dlatego treść strony internetowej lub bloga powinna nie tylko prezentować określoną tematykę, ale zachęcać użytkowników do częstego odwiedzania witryny. W niniejszym artykule wyjaśnimy, na czym polega call to action (CTA) i jaką pełni rolę w marketingu sieciowym.

Call to action – czym jest?

Termin call to action wywodzi się z języka angielskiego i oznacza wezwanie to działania. Call to action może zatem przybierać różne formy od krótkiego tekstu w trybie rozkazującym zachęcającego odbiorcę do odwiedzenia określonej strony do linku automatycznie przekierowującego do danej witryny. Stosując tego typu chwyt marketingowy, używamy zwrotów typu „Sprawdź!”, „Kup teraz!”, „Wejdź!” lub „Czytaj więcej!”. Call to action można wykorzystywać w różnych typach reklam, których listę przedstawiamy poniżej.

  • Reklamy w mediach społecznościowych – przykładem może być krótki post na Facebooku, zachęcający do wejścia na stronę.
  • E-mail marketing – wiadomości za pośrednictwem e-maila, zachęcające do wejścia na stronę.
  • Banery reklamowe – krótki, konkretny tekst banerów reklamowych, zachęcający do działania.

Call to action – funkcja

Call to action z pewnością pełni ważną rolę w reklamie, jaką jest zachęcenie odbiorcy do działania. Działaniem tym może być odwiedzenie strony internetowej firmy, zapisanie się do Newslettera lub samo kupno produktu. Taka metoda powoduje większy ruch na stronie internetowej firmy oraz pozyskanie nowych klientów.

Jak efektywnie zachęcić odbiorców do działania?

Aby CTA należycie spełniło swoją rolę, warto poznać kilka prostych reguł stosowania tej metody. Poniżej przedstawiamy wskazówki tworzenia CTA, dzięki którym efektywnie poszerzysz grono stałych i zaufanych klientów.

  • Informuj o skutkach – idealną strategią jest informowanie odbiorcy o tym, co się stanie, jeśli skorzysta z oferty. Przykładem może być następujący tekst: „Wejdź na stronę XXX i poznaj przepis na najbardziej wytworną potrawę w Europie!”.
  • Podkreśl ograniczenia czasowe – wytworzenie odpowiedniej presji czasowej skłoni więc odbiorców do szybkiej decyzji o zakupie produktu. Przykładem może być następujący komunikat: „Oferta ważna tylko do 30 kwietnia, nie czekaj!”.
  • Wykorzystaj przykłady z życia – wzywając do działania, warto odnieść się do konkretnych przykładów i doświadczeń życiowych np. „Coraz więcej osób zakłada konto w TYM banku, załóż i Ty!”.

Podsumowanie

Podsumowując, call to action to nowoczesny chwyt marketingowy, popularny w sieci, którego celem jest wezwanie do działania. Przede wszystkim głównym założeniem takiej metody jest wydawanie prostych komunikatów do odbiorców, których celem jest zachęcenie do wejścia na stronę internetową lub kupna produktu. Jednak aby procedura ta przyniosła oczekiwany efekt, warto zapoznać się z regułami tworzenia odpowiednich komunikatów, które rzeczywiście przyciągną uwagę członków grupy docelowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *