ZZS i ZBS – co oznaczają te skróty?

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział wszystko o zzs i zbs!

ZZS i ZBS to skróty, którymi stale posługują się osoby z branży copywriterskiej, są one wyznacznikiem wykonanej pracy i pomagają w jej rozliczeniu oraz komunikacji między pisarzami a zleceniodawcami, ale czym tak właściwie są?

Czym są ZZS i ZBS?

Oba skróty są rozwinięciem następujących terminów:

ZZS – znaki ze spacjami

ZBS – znaki bez spacji

Odnoszą się one do długości treści i są podstawowym miernikiem w pracy copywritera. Bez użycia ich ciężko byłoby zbudować cennik lub określić jak obfity będzie tekst do wykonania, dlatego prawdopodobnie jeszcze nie raz spotkasz się z nimi w środowisku branżowym.

Czy znaki mają znaczenie?

Trudno zaprzeczyć temu, że znaki, z których składa się tekst, mają niebagatelne znaczenie odnośnie jego ostatecznej ceny i formy.

Ilość znaków w tekście to jednak niejedyny czynnik decydujący o jego cenie. Wpływ na nią ma również to, jak bardzo specjalistyczny powinien być – im bardziej zaawansowany w danej dziedzinie, tym będzie droższy. A więc ostateczną cenę nie determinuje jedynie objętość tekstu w przeliczeniu na znaki. Liczy się również wiedza, jaką przyszły autor tekstu będzie musiał zdobyć, by przełożyła się ona na profesjonalność tekstu.

Jakie są stawki za 1000 zzs?

Rynek tekstów cechuje się dużą rozbieżnością w stosunku do podawanych stawek za 1000 ZZS. Będą one zależne oczywiście od tego, do kogo zdecydujemy się zwrócić ze zleceniem tekstu. Zdecydowanie najdroższe mogą okazać się profesjonalne agencje mające ugruntowaną pozycje na rynku. Najtaniej, lecz niekoniecznie najlepiej, wykonają pracę początkujący copywriterzy. Ceny za 1000 ZZS w tym przypadku zaczną się od nawet kilkunastu złotych.

1000 ZZS i ZBS – ile to jest?

By sprawnie odnajdywać się w omawianych miarach, warto zwizualizować sobie, jaką powierzchnię one zajmują. Do tego celu najłatwiej będzie posłużyć się narzędziem wbudowanym w Word, które precyzyjnie wskaże nam nie tylko liczbę znaków ZZS oraz ZBS, ale i liczbę stron, wyrazów, akapitów oraz wierszy. Aby się nim posłużyć, wystarczy wyszukać w dokumencie statystykę wyrazów, a w wynikach ukaże się wspomniana opcja.

Można również przyjąć, że 1000 ZBS to około 1120-1170 ZZS.

Rozliczając się za wykonaną pracę, najczęściej spotkasz się z przeliczeniem za 1000 znaków ze spacjami. Jest to bowiem bardziej miarodajna skala. Istnieje także możliwość rozliczenia się za całą stronę tekstu, która zajmuje około 2500 – 3000 ZZS, wybór zależy od Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *