Czy warto iść na studia językowe? Perspektywy zatrudnienia

Dla wielu osób studia językowe są ciekawą opcją na ścieżce kariery. Również ze względu na to, że umiejętności językowe niejednokrotnie bardzo dobrze można połączyć z wiedzą specjalistyczną. Czym można się zajmować zawodowo po kierunkach studiów językowych?
Wybór studiów językowych dopasowany do… siebie
Stając przed wyborem studiów, warto zastanowić się nad zawodem, który będzie pasował do naszych predyspozycji i cech charakteru. Jeżeli jesteś osobą komunikatywną, która interesuje się innymi kulturami, a dodatkowo posiadasz łatwość w nauce języków, studia językowe będą dobrym wyborem dla Ciebie.
Podążać za globalizacją
Dzięki postępującej cyfryzacji i rozwojowi technologicznemu nasze możliwości stają się niemal nieograniczone – podróżujemy coraz dalej, w coraz krótszym czasie, prowadzimy biznesy z partnerami na całym świecie, wymieniamy know-how oraz usprawnienia procesowe, wreszcie szukamy zagranicznych klientów.
Jednak u podstaw tych możliwości leży efektywna, międzynarodowa komunikacja. Nie byłoby to możliwe, gdybyśmy nie potrafili się porozumieć i odpowiednio przełożyć te rozwiązania z uwzględnieniem potrzeb danego rynku. Specjaliści po studiach językowych skutecznie znoszą bariery językowe i kulturowe, stwarzając możliwości do rozwoju.
Szeroka gama możliwości i kierunków studiów językowych
Wachlarz kierunków studiów językowych jest bardzo szeroki. W Polsce lub za granicą można studiować dla przykładu filologię polską, germańską, angielską, bałkańską, a nawet filologię chińską, koreańską czy japońską. W kolejnym kroku powinniśmy zdecydować, jaki będzie nasz główny obszar zainteresowania – czy chcemy wybrać studia językowe z naciskiem na przedmioty pedagogiczne, czy też raczej translatorskie.
Jeśli nie tłumacz i lektor, to kto? Praca po studiach językowych
Mogłoby się wydawać, że w tym momencie nasze możliwości wyboru dróg zawodowych się kurczą, jednak nic bardziej mylnego! Choć zawód tłumacza wiąże się z wieloma rozwojowymi zadaniami, ciągłym uczeniem się i perspektywami wyjazdu na zagraniczne zlecenia, a lektora w szkole językowej z okazją poznawania wielu osób, dzieleniem się wiedzą i cieszeniem się kolejnymi sukcesami kursantów, to nie jedyne ścieżki kariery po kierunkach studiów językowych.
Sprawdź, Czym jest depozycjonowanie i jak się przed nim uchronić?
Studia językowe mogą się również okazać cenne w pracy w biurach podróży czy liniach lotniczych. Znajomość języków obcych na wysokim poziomie jest również standardem w korporacjach, gdzie same spółki lub klienci są międzynarodowi. Nierzadko poszukiwani są tam również eksperci językowi w dziedzinie komunikacji fachowej, w obszarach prawa oraz zagadnień technicznych. Na znaczeniu nieustannie zyskują również nowe media, platformy społecznościowe oraz aplikacje, których interfejs oraz zawartość muszą odpowiadać na potrzeby użytkowników na całym świecie.
Studia językowe – podsumowanie
Studia językowe otwierają wiele możliwości na rynku pracy, jeśli czujesz, że zgłębianie języków obcych sprawia Ci radość, wybierz odpowiedni kierunek studiów językowych dla siebie i rób w życiu to, co lubisz.
Autor tekstu: Daniela Dreszer