Jak napisać skuteczną reklamę produktu?

W dzisiejszych czasach, reklam produktów jest zapewne więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Niektóre oferty są śmieszne, zaskakujące, czasem nieznośnie. W takim natłoku informacji, stworzenie prawdziwie dobrego anonsu, zakrawa na sztukę. Na całe szczęście, nie jest niemożliwym napisanie tekstu, który przyciągnie uwagę. Oto kilka naszych rad!
Miej oczy zawsze otwarte
Wszędobylskość reklam, mimo że czasem działa na nerwy, jest szczęściem w nieszczęściu. Dlaczego? Ponieważ mimowolnie uczysz się, jakie strategie działają, jakie są ignorowane, a jakie jedynie odstręczają przyszłych klientów. Poświęć kilka sekund na przeanalizowanie dotychczas widzianych lub słyszanych ofert. Dlaczego zapadły Ci w pamięci? Jak reklamowany produkt został przedstawiony? Nie bój się zapytać również znajomych o opinię. Zdobyte informacje pomogą ci w stworzeniu efektywnego tekstu.
Kim jesteś konsumencie?
Dowiedz się, kto jest grupą docelową tworzonej przez Ciebie reklamy. Dzieci? Młodzież? Dorośli? Do przekonania każdej z nich wykorzystasz trochę inne strategie. Reklamując zabawkę dla dzieci skupisz się zapewne na nieskończonej frajdzie, jaką im przyniesie. Przedstawiając samochód dla pełnoletnich konsumentów osią główną reklamy będą już dużo bardziej praktyczne aspekty, takie jak choćby zużycie paliwa. Pamiętaj, treść musi rezonować z odbiorcą, z jego potrzebami, marzeniami, a nawet i poczuciem estetyki.
Najskuteczniejsza broń wśród słownego arsenału
Poczuj się jak copywriter i wykorzystaj jego oręż. Język korzyści i call to action, to dwie z najbardziej skutecznych technik perswazji. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na przedstawianiu produktu w jak najlepszym świetle – uwzględnij w opisie cechy, zalety i korzyści płynące z zakupu. Pamiętaj, żeby zachwalać produkt z umiarem. Drugą techniką jest wezwanie do działania – bezpośredni zwrot do konsumenta, zachęcający do wykonania określonej czynności. Proste, skuteczne i niezawodne!
Kreatywność kluczem do sukcesu
Slogany, gry słowne, ciekawe skojarzenia – wszystko to wyróżni stworzony przez Ciebie anons wśród ogromu mu podobnych. Nie oszukujmy się, reklam produktów jest aż nadto i jeszcze trochę. Oznacza to, że trzeba się sporo napracować, aby przykuć uwagę ludzi, których ten nadmiar zdążył już znieczulić na siłę reklamowej perswazji. Poza efektywnością, kreatywny przekaz ma jeszcze jedną przewagę – pozostaje w głowie na dłużej. Poświęcenie kilku minut na stworzenie czegoś nieszablonowego, naprawdę się opłaci.
Traf prosto w serce
Dobra reklama rozbawi, zachwyci, a nawet i wzruszy. Kuś, czaruj słowami, uwiedź wizją przyszłości, w której oferowany produkt odmieni życie konsumenta, chwyć go za serce rzewnymi historiami. Im mocniejsze emocje obudzi Twoja reklama, tym większa będzie jej siła perswazji. Nie pozwól, żeby kupujący miał czas na logiczne myślenie, w zakupach nie o to chodzi. To serce powinno nim kierować. Pamiętaj jednak, aby utrzymać stały emocjonalny ton. Sprzeczne bodźce wprowadzą niepotrzebny mętlik w głowie nabywcy.
W skrócie
Napisanie skutecznej reklamy produktu nigdy nie było prostsze, pamiętaj!
- Wszechobecność reklam pozwala na naukę w każdym momencie dnia. Analizuj, co działa, jakie strategie zwracają uwagę na oferty i zachęcają do skorzystania z nich.
- Nie zapomnij spojrzeć na tworzony anons okiem konsumenta. Pisz z myślą o jego potrzebach. Dostosuj treść do grupy demograficznej, do jakiej należy.
- Stosuj profesjonalne techniki perswazji. Język korzyści i call to action, to Twoja niezastąpiona broń. Zapewnij nabywcę o korzyściach płynących z zakupu produktu i zachęć go do podjęcia określonego działania.
- Bądź kreatywny. Utarte schematy nie przykują uwagi. To chwytliwe slogany i błyskotliwe gry słów rzucają się w oczy, warto więc poświęcić czas na ich ułożenie.
- Wykorzystuj emocje. Rozbaw lub wzrusz kupującego. Zaaferowany nie będzie miał czasu na logiczne myślenie i argumentację przeciwko zakupom.
Autor tekstu: Aleksandra Karwacik