Budowanie portfolio – czy każdą treść możemy zamieścić?

Copywriting bez wątpienia jest zawodem, który rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Przepisy prawne nie nadążają za błyskawicznymi zmianami, dlatego musisz kontrolować, czy Twoje portfolio jest w pełni legalne. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak wygląda budowanie własnego portfolio.
Budowanie portfolio – dlaczego jest takie ważne?
Przede wszystkim, portfolio copywritera to kluczowy element przy pozyskiwaniu zleceń. To na jego podstawie pracodawca wybiera osobę, której przekaże określone zadanie. Warto zadbać więc o to, by Twoje portfolio było wysokiej jakości i zawierało w sobie teksty różnego rodzaju – od artykułów, po teksty zapleczowe. To pozwoli przyszłemu zleceniodawcy zweryfikować Twoje umiejętności i zadecydować, czy masz odpowiednie kompetencje do stworzenia konkretnego tekstu.
Prawa autorskie, a umowa o współpracy
Każda treść stworzona przez copywritera jest utworem. Oznacza to, że prawa autorskie należą do jego twórcy, niezależnie od rodzaju tekstu.
Prawa autorskie dzielimy na osobiste i majątkowe. Należą one do copywritera w momencie stworzenia artykułu.
- Prawa autorskie osobiste – nie można ich przenieść na inną osobę. W teorii prawa oznacza to, że nikt nie może oznaczyć swoim nazwiskiem artykułu napisanego przez copywritera. W rzeczywistości jest to możliwe, po dokonaniu odpowiednich zapisów w umowie.
- Prawa autorskie majątkowe – mają charakter zbywalny, to znaczy, że można przenieść je na inną osobę, najczęściej klienta. Dzięki nim autor tekstu ma prawo do czerpania zysków ze swojego utworu.
Wszystko sprowadza się do ustaleń copywritera ze zleceniodawcą. Czasami klient nie życzy sobie, by zakupione teksty były wykorzystywane w osobistym portfolio copywritera. W takim celu wystarczy zamieścić zapis w umowie, w której autor zobowiązuje się nie wykonywać autorskich praw osobistych. Nie mylmy tego z utratą praw. Jest to sprytne działanie obchodzące sztywne przepisy prawa, które nie umożliwiają przeniesienia na inną osobę praw autorskich osobistych do utworu.
Użycie prac w portfolio
Jeśli napisałeś świetny artykuł, którym chcesz się pochwalić w portfolio – warto w umowie zapewnić sobie możliwość użycia pracy do tego celu. Zgoda w umowie na wykorzystanie swojej pracy rozwiązuje wszystkie niejasne kwestie. Wiesz dokładnie, czego możesz użyć do promocji swojej działalności. Warto też pamiętać o tym, by zastrzec zgodę na użycie nazwy klienta w portfolio – nie każdy chce ujawniać współpracę. Wszystko zależy więc od Twoich ustaleń z klientem i jego konkretnych potrzeb.
Budowanie portfolio – podsumowanie
Podsumowując, copywriter nie może wstawić każdego tekstu stworzonego dla klienta do portfolio. Najlepiej określić zatem klarowne zasady w umowie podpisanej przed rozpoczęciem współpracy. Możliwość wykorzystania napisanego tekstu zależy tylko i wyłącznie od ustaleń między Tobą a zleceniodawcą. Warto wyjaśnić wszystkie niejasne kwestie na samym początku, by uniknąć konfliktu, nieporozumień, a czasami nawet walki na drodze sądowej. Zawarcie konkretnych zasad w umowie pozwoli Ci pracować w przejrzystych warunkach.